Kancelaria Adwokacka - Dagmara Jagodzińska

Zalecenia Rzecznika Praw Dziecka co do realizacji kontaktów z dzieckiem w czasie epidemii

05/04/2020

Tematyka ograniczeń w zakresie możliwości realizacji przez rodziców nie zamieszkujących z dzieckiem, ich kontaktów z małoletnim, w czasie pandemii koronawirusa – nie schodzi z ust prawników. Rozdarcie, pomiędzy potrzebą wprowadzenia szczególnych, restrykcyjnych ograniczeń w zakresie maksymalnego możliwego ograniczenia poruszania się, a obowiązkiem realizacji kontaktów – nasuwa wciąż wiele wątpliwości.

W dniu 1.04.2020r. w powyższej kwestii wypowiedział się Rzecznik Praw Dziecka. Na swoim profilu na Facebooku – Mikołaj Pawlak zamieścił wpis o treści:

Apeluję do rodziców, którzy rozstali się i teraz osobno sprawują opiekę nad dziećmi, by w tym wyjątkowo trudnym czasie okazali sobie wyrozumiałość i nie przysparzali dzieciom dodatkowych cierpień.Niestety, w ostatnich tygodniach otrzymuję zgłoszenia w sprawie ograniczania kontaktów z dzieckiem przez rodzica drugiemu rodzicowi pod pretekstem zagrożenia koronawirusem. Jest to naruszenie prawa.Stan epidemii i zalecenia władz sanitarnych nie mają wpływu na wykonalność orzeczeń sądowych, a zalecenie unikania kontaktów dotyczy skupisk ludzi i osób obcych. Rodzic uprawniony do kontaktu na podstawie orzeczenia sądowego powinien mieć możliwość realizacji spotkania w sposób określony w orzeczeniu – oczywiście w zgodzie z obecnymi zaleceniami sanitarnymi.Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko lub rodzic objęci są kwarantanną.Jeśli jeden rodzic ma wątpliwości co do bezpieczeństwa podczas kontaktu dziecka z drugim rodzicem, może zwrócić się do sądu z prośbą o zmianę na czas stanu zagrożenia sposobu realizacji kontaktu, wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Sprawy, w których zostały złożone wnioski o zabezpieczenie, są traktowane zgodnie z par. 2 regulaminu urzędowania sądów powszechnych jako pilne i są rozpatrywane mimo ograniczenia rozpoznawania innych spraw„.

Na temat możliwych do zastosowania zmian, objętych porozumieniem rodziców – zmierzających do wykonania obowiązku kontaktów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dziecka i pozostałych domowników – pisaliśmy szerzej w artykule:

https://adwokat-bielsko-czechowice.pl/koronawirus-a-kontakty-z-dzieckiem-jak-wykonywac-kontakty-w-stanie-epidemii

Życzymy zdrowia, siły i rozsądku w tym trudnym dla nas wszystkich czasie!Adwokat Dagmara Jagodzińska

Trwa ładowanie strony...